5500 Asgari ücretten vergi kesiliyor mu?

5500 Asgari ücretten vergi kesiliyor mu?

Buna göre 193 sayılı GVK’nun 23/18 maddesin yazılı “Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin” ibaresini dikkate aldığımızda 01.07.2022 tarihinden itibaren uygulanacak olan asgari ücret üzerinden aylık 5.500,35 TL vergiden istisna olacaktır.

Gelir Vergisi İstisnası ve Damga Vergisi İstisnası Toplam %15 (%14 + %1) oranında olan işçi payı primleri düşüldüğünde, demek ki gelir vergisinden istisna edilecek aylık asgari ücret tutarı 8.506,80 (=10.008,00 – (10.008,00 * %15)) TL'dir.

Yine 7349 sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle 193 sayılı Kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasına eklenen bent ile asgari ücrete kadar ücretlerden gelir vergisi kesilmeyeceği düzenlenmiştir. Yine aynı Kanunla brüt asgari ücrete kadar kısımdan damga vergisi de alınmayacaktır.

Asgari ücrete vergi kesintisi var mı?

Asgari ücrete ne kadar vergi kesiliyor?

Ağustos ayından itibaren çalışanların gelir vergisine uygulanacak istisna tutarı artacak. Brüt asgari ücretten yüzde 15 sigorta primi kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutara yüzde 15 gelir vergisi uygulanarak gelir vergisi tutarı bulunuyor.

Maaş bordrosunda gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir vergisinin matrahı = Brüt ücret – (SSK işçi payı + işsizlik sigorta işçi payı) Gelir vergisi miktarı = Gelir vergisi matrahı x %15. Damga vergisi miktarı = Brüt ücret x 0,00759. Kesintilerin toplamı = İşçi payı + işsizlik sigortası işçi payı + Gelir vergisi + Damga vergisi.

Her ay maaştan vergi kesilir mi?

Net maaştan gelir vergisi kesilir mi?

Net maaş, brüt maaştan yapılan kesintiler sonrası çalışanların eline geçen miktar oluyor. Damga vergisi, SGK primi, işsizlik sigortası primi, zorunlu gelir vergisi kesintisi, zorunlu bireysel emeklilik primi gibi kesintiler düşüldükten sonra çalışana nakit olarak ödenen aylığa net maaş deniyor.

15000 TL maaş alan ne kadar vergi öder?

Eğer Türkiye'da senede 15,000 TL kazanıyorsanız, toplam verginiz 2,364 TL olacaktır. Yani, net maaşınız yıllık 12,636 TL, aylık 1,053 TL olacaktır.

Asgari ücrette neden kesinti oluyor?

Maaşlardan kesinti olacak mı?

Brüt maaşı 55 bin TL'nin üzerinde ve 75 bin TL'ye kadar olan kişilerden ise yüzde 2 kesinti yapılacak. 75 bin TL üzerinde (75.000,01 TL) brüt maaş üzerinden ise %5 kesinti olacak. Her iki rakam arasında brüt maaş alan kişiler, dilekçe yapmaması halinde 9 ay boyunca kesintili maaş alacak.

Vergi muafiyeti ve vergi istisnası nedir?

t'Muafiyet", vergi kanunlarının hü- kümlerine göre, mükellef olması gereken bazı kişiler ve kişi gruplarının bu kanun- larla vergi dışı bırakılmasıdır. "İstisna" ise, vergi kanunlarına göre vergilendirilmesi gereken vergi konularının aynı kanunlar uyarınca vergilendirilememesidir.

Maaş bordrosunda gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir vergisinin matrahı = Brüt ücret – (SSK işçi payı + işsizlik sigorta işçi payı) Gelir vergisi miktarı = Gelir vergisi matrahı x %15. Damga vergisi miktarı = Brüt ücret x 0,00759. Kesintilerin toplamı = İşçi payı + işsizlik sigortası işçi payı + Gelir vergisi + Damga vergisi.

Asgari ücret kümülatif vergi matrahı nasıl hesaplanır?

Kümülatif gelir vergi matrahı nasıl hesaplanır? Hesaplama sonucunda ulaşılan tutar, bir aylık brüt asgari ücretten elde edilen matrahı ifade eder. 12 ay boyunca birikerek artan meblağ sonucunda toplam kümülatif vergi matrahına ulaşılır. Çalışana ait gelir vergisi oranı da bu toplam tutar üzerinden hesaplanır.

Gelir vergisi kesintisi nasıl hesaplanır?

Maaş kesintileri nasıl öğrenebilirim?

Memur olarak çalışan ve ayın 14'ünde maaş alan işçiler e-Devlet üzerinden maaş bordrolarını görebilir.

Çalışanlar gelir vergisi öder mi?

İşçi olarak nitelendirilen çalışanların elde ettikleri ücretler üzerinden gelir vergisi kesintisi yanında ayrıca; %14 oranında SSK primi, % 1 oranında İşsizlik sigortası primi, % 0,759 oranında damga vergisi, kesintisi de yapılmaktadır.

Maaş bordrosunda özel kesinti ne demek?

Özel kesintiler (vakıf aidatı, finansal yardım, sağlık kesintisi) Yasal kesintiler (SGK işçi payı, gelir vergisi, işsizlik sigortası işçi payı, damga vergisi)

10.000 TL maaş alan ne kadar vergi öder?

Eğer Türkiye'da senede 10,000 TL kazanıyorsanız, toplam verginiz 1,576 TL olacaktır. Yani, net maaşınız yıllık 8,424 TL, aylık 702 TL olacaktır. Ortalama vergi oranınız 15.8% ve marjinal vergi oranınız 15.8% olacaktır.

Maaşım yüksek ama asgari ücretten gösteriliyor ne yapmalıyım?

SİGORTAM ASGARİ ÜCRETTEN YATIYOR NE YAPMALIYIM? Aldığı ücret asgari ücretten fazla olmasına rağmen SGK kayıtlarında sigorta primleri asgari ücret üzerinden yatırılan işçi SGK'ya işvereni şikayet ederek işyerinde denetim yapılmasını isteyebilir.

Çalışanların gelir vergisini kim öder?

Yalnızca gerçek kişiler bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. 1 yıl içinde elde ettiğiniz toplam gelir üzerinden hesaplanan bu vergi, kazancınızın bir bölümünü devlete ödemekle yükümlü olduğunuz vergidir. Bir işletme sahibiyseniz, hem kendi adınıza hem de çalışanlarınızın adına bu vergiyi ödemeniz gerekir.

Hangi ay vergi dilimine girer?

Vergi dilimi en basit tabirle yıl sonunda sıfırlanır. Yıl boyu elde edilen gelir ile vergi dilimi artar ve kişiler aralık ayı sonunda yeni yıl için belirlenen vergi dilimlerinden hangisine dahil olduklarını kontrol ederler.

Net maaş hesaplama nasıl yapılır?

En basit haliyle net maaş hesaplaması Net Maaş = Brüt Maaş – (SGK Primi + İşsizlik Primi + Gelir Vergisi + Damga Vergisi) baz alınarak hesaplanır. 6.000 - 7,56 - 126 - 60 – 840 = 4.965,45 TL net maaş sonucuna ulaşılmaktadır. Bu formüllerle kolayca hesaplama yapılabilir.

FAQ

 • NFT olarak neler satılabilir?

  NFT'ler; grafik sanatı, GIF'ler, videolar ve önemli spor olayları, koleksiyon, sanal avatarlar ve video oyunu görünümleri, tasarımcı spor ayakkabı, müzik, tweetler olabilmektedir. Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ilk tweet'ini NFT olarak 2,9 milyon dolardan fazla satmıştır.NFT olarak neler satılabilir? Bu eşsiz kayıt blokzincirindeki (blockchain) bir dijital defterde tutulur ve koda sahip ola...

 • NFT hangi borsada var?

  NFT tokenları şurada işlem görüyor: merkezi bulunan kripto borsalarında. APENFT satın almak veya onunla işlem yapmak için en popüler borsa, MEXC borsasıdır. Burada en aktif NFT/USDT işlem çift, son 24 saatte $27.251,61 işlem hacmine sahiptir. Diğer popüler seçenek Bitget ve Poloniex borsasıdır. NFT Nereden satın alınır? NFT satın almak için Coinbase Wallet gibi emanet edilemeyen bir cüzdan gerekir...

 • NFT neden satın alınır?

  Dijital varlıkların kopyalanamaz, silinemez ve benzetilemez olması onları eşsiz bir konuma taşımaktadır. NFT sertifikası, satıcılara olduğu kadar alıcılara da pek çok avantaj kazandırmaktadır. NFT sistemi sayesinde alıcı ve satıcı arasındaki alıcılar ortadan kalkarak iki taraf direkt olarak iletişim kurabilmektedir.Bu NFT'ler neden bu kadar pahalı ve neden satın alınılıyor? Kazıklanmak ve önümüzde...

 • NFT herkes yapabilir mi?

  Evet, herkes NFT yapabilir. Herkes NFT oluşturabilir mi? Herkes bir NFT oluşturabilir. Bunun için kripto endüstrisi hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanız gerekmiyor. Başlamadan önce, NFT'lerinizi hangi blokzincirinde yayınlamak istediğinize karar vermeniz gerekecek. Ethereum şu anda bu iş için lider blokzinciri hizmetidir. NFT kimler yapabilir? NFT tokenler, pek çok platform aracılığıyla kolaylık...

 • NFT yapmak kaç para?

  OpenSea NFT, ücretsiz bir şekilde dijital eserleri alıp satarak para kazanmanızı sağlayan bir metaverse veya sanal pazar yeridir. NFT yapmak ücretli mi? OpenSea NFT, ücretsiz bir şekilde dijital eserleri alıp satarak para kazanmanızı sağlayan bir metaverse veya sanal pazar yeridir. NFT paraya çevrilir mi? NFT ve GameFi Oyunlarındaki Gelirler Nasıl Nakde Çevrilir? GameFi'deki gelirlerinizi nakde çe...

 • NFT kazandırır mı?

  Sanatçılar, ünlüler ve yatırımcıların arka arkaya NFT'den bahsetmeleri ve burada içerikler üretmeleri geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. Sadece sanatçıların burada yer alması değil aynı zamanda satış fiyatlarında çok üst seviyede tutarlardan bahsedilmesi de bu popülariteyi destekliyor.NFT para kazandırır mı? NFT, yeni nesil kripto sanat olarak da adlandırılıyor. Günümüzde herkes NFT yapabilir v...

 • NFT çizimi nereden yapılır?

  Kripto borsaları: Binance Exchange gibi birkaç kripto borsası NFT oluşturmayı destekler. NFT'nizi doğrudan platform üzerinde oluşturabilir, blokzincirini seçebilir ve doğrudan NFT'yi satabilirsiniz. NFT nereden oluşturulur? Kripto borsaları: Binance Exchange gibi birkaç kripto borsası NFT oluşturmayı destekler. NFT'nizi doğrudan platform üzerinde oluşturabilir, blokzincirini seçebilir ve doğrudan...

 • Neler NFT olabilir?

  NFT'ler, sanat eserleri, oyun karakterleri, müzik parçaları, video oyunları, ticari markalar, dijital koleksiyonlar ve daha birçok şeyi temsil edebilir. NFT'ler (Non-Fungible Token), sanal olarak benzersiz varlıkları temsil eder.NELER NFT OLABİLİR? Resimler, dijital tasarımlar, şarkılar, videolar hatta bir tweet bile NFT olabilir. Fiziksel veya dijital ortamda yaşayan her varlık bir NFT'ye dönüştü...

LEAVE A REPLY